Środowisko pracy

Przez lata spędzone na programowaniu nieustannie dostosowywałem zestaw narzędzi systemowych, których używam do codziennej pracy i do których z czasem się przyzwyczajam tak jak człowiek przyzwyczaja się np. do miejsca zamieszkania.

Kilka słów o moim aktualnym środowisku pracy.

Pracuję na Ubuntu 16.04 (xenial) ze środowiskiem graficznym xfce. Nie lubię Unity, usuwam je zaraz po instalacji świeżego ubuntu. Długo używałem gnome, a jeszcze wcześniej fluxboxa, ostatecznie przesiadłem się na xfce i po wielu miesiącach używania go stwierdzam, że jest to środowisko dla mnie.

Używam dwóch monitorów 21,5″ i trzech podwójnych obszarów roboczych w xfce.

Przeglądarka: Google Chrome.

Konsolę mam zawsze dostępną przy pomocy narzędzia Yakuake – wystarczy że wcisnę klawisz F12 i konsola wysuwa mi się na cały prawy monitor. Mam zawsze otwartych kilka zakładek konsoli: bash na obrazie dockera – tutaj przeważnie odpalam komendy artisana,  katalog z aktualnym projektem – tutaj wykonuję najczęściej polecenia git, ssh do serwera – tutaj przeprowadzam analizy logów, itp.

W przeglądarce Google Chrome F12 służy do otwierania narzędzi deweloperskich, więc musiałem to przypisanie wyłączyć, a zamiast niego używam CTRL+SHIFT+i.

IDE to aktualny phpstorm. Do podręcznych notatek używam narzędzia z żółtymi karteczkami dostarczanego wraz z xfce, a do edycji plików tekstowych i innych czynności związanych z tekstem edytora gedit.

Udostępnij

Skomentuj